Co nieco o refleksologii

Co nieco o refleksologii
Refleksologia jest to nauka o refleksach znajdujących się w stopach i dłoniach, które mają bezpośrednie połączenie ze wszystkimi gruczołami, organami i częściami ciała. Powstała w starożytności, prawdopodobnie intuicyjnie, kiedy ludzie zauważyli, że masowanie stóp sprawia im ulgę i uwalnia od bólu.
W Egipcie na Saharze w grobowcu najwyższego dostojnika królewskiego (Anghmabora) znajduje się malowidło ścienne datowane na okres ok. 2300 pne. Niewątpliwie przedstawia zabieg refleksologii.
W 1917 roku dr. William H.Fitzgerald opublikował książkę po tytułem „Terapia strefowa albo uśmierzanie bólu w domu”, w której opisuje swoje sukcesy w łagodzeniu bólu poprzez oddziaływanie na różne części dłoni i palców. Za matkę współczesnej refleksologii uważa się Eunice Ingham, która na początku lat 30 tych XX wieku zaczęła rozwijać teorie refleksologii stóp.
Nauka refleksologii jest oparta na zasadzie ,ze stopy są miniaturą ciała człowieka. Patrząc na stopę można zauważyć wiele podobieństw. Jej krzywizny (patrząc z boku) są odzwierciedleniem krzywizn kręgosłupa. Stopa składa się z 26 kości a kręgosłup z 26 kręgów.
Dzisiejsza refleksologia rozwijana latami przez pasjonatów tej metody jest uważana za jedną z bardziej skutecznych terapii dotykowych. Dotyk jest bardzo dobrze rozwiniętym zmysłem człowieka.
Refleksoterapia to unikalna metoda wsparcia organizmu poprzez stymulację odpowiednich miejsc na stopach , dłoniach, twarzy i głowie. Ucisk konkretnych punktów tzw. refleksów wysyła sygnał w głąb ciała, który naturalnie mobilizuje, odpowiadający punktowi narząd, gruczoł lub tkankę, do samoleczenia. Zabieg pomaga przywrócić równowagę biologiczną tzw. homeostaze. Wyrównuje, udrażnia, odblokowuje.
Relaks w trakcie i po zabiegu wpływa również na uwolnienie napięcia mięśniowego, poprawia dopływ krwi do mózgu, jak i do innych rozluźnionych obszarów. Wyciszenie uwalnia kreatywność, łatwiej jest się mierzyć z problemami dnia codziennego.
Praca na stopach może uzupełniać rehabilitacje medyczna.
Czym refleksoterapia nie jest?
Nie jest zwykłym masażem, akupunkturą czy akupresura, ponieważ opiera się na innych zasadach.
Autorka: Małgorzata Kozak - dyplomowana refleksoterapeutka